تبلیغات
لطفا هنگام ورود اسپیکر های خود را روشن کنید - . و از ویدیو های موجود در سمت راست دیدن فرمایید - التماس دعا - - - ###

هیئت بیت الرقیه(س) شهرستان خوی - در انتظار دیدنت همه دلها بیقرارند ..... ای تک ستاره بهشت حسرت به دلمان نزار
با مداحی کربلایی حسین حاج حسینلو

در انتظار دیدنت همه دلها بیقرارند ..... ای تک ستاره بهشت حسرت به دلمان نزار

سه شنبه 13 تیر 1391 02:05 ب.ظ

نویسنده : جوانان بیت الرقیه

تاریخ ولادت امام زمان قائم آل محمد

محل ولادت: شهر سامراء
ساعت ولادت: موقع طلوع فجر.
روز ولادت از ایام ماه: پانزدهم ماه.
ماه ولادت: ماه شعبان المعظم.
سال ولادت: سال 255 هجری.
مدت عمر و امامت: از حین ولادت تا آن موقعی که خدای علیم اجازه ظهور دهد.
نام، لقب، کنیه:
نام مقدس: محمد، که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: دنیا از بین نخواهد رفت تا مردی از اهل بیت من که هم نام من است مالک زمین شود.
لقب مبارک: مهدی، حجت الله، منتظر، قائم و صاحب الزمان.
کنیه شریف: ابوالقاسم و ابوعبدالله.
محدث قمی می نگارد: موقعی که حضرت صاحب الزمان علیه السلام متولد
شد به حضرت رسول اکرم و علی بن ابیطالب و جمیع امامان تا پدر بزرگوار خود صلی الله علیهم اجمعین صلوات و درود فرستاد.

حسب و نسب حضرت مهدی موعود


از طرف مادری: محمد بن نرجس فرزند یشوعا فرزند قیصر یعنی پادشاه روم. مادر نرجس از فرزندان شمعون بن صفا که وصی حضرت عیسی علیه السلام بوده به شمار می رود.

ده شمائل

خصوصیات بقیه الله الاعظم امام زمان


1. شبیه ترین مردم در خلق و خوی به حضرت رسول صلی الله علیه و آله بوده و شمائل او شمائل آن حضرت می باشد.
2. چهره اش سفید درخشنده، که سرخی به او آمیخته و گندم گون است.
3. پیشانی نازنینش فراخ و سفید و تابان است.
4. ابروانش به هم پیوسته.
5. بینی مبارکش باریک کشیده و بالا آمده که مختصری برآمدگی در وسط دارد.
6. گوشت صورت مبارکش کم است.
7. بر روی راستش خالی است همچون ستاره ای درخشان.
8. میان دندانهایش گشاده و به هم پیوسته.
9. چشمانش درخشنده، و شاید فرورفتگی چشم ها

غیبت صاحب الزمان


امام زمان علیه السلام به امر خداوند دارای دو غیبت بود:
1 - غیبت صغری، که از سال 260 هجری شروع شد و در سال 329 هجری قمری پایان یافت که تقریبا 70 سال می گذشت «اقوال دیگری نیز گفته شده است».
2 - غیبت کبری، که از سال 329 هجری شروع شد و تا وقتی که خدا بخواهد و ظهور کند ادامه خواهد یافت.
دوران زندگی امام زمان علیه السلام را می توان در چهار بخش خلاصه کرد:
1 - دوران پدر «حدود پنج سال».
2 - دوران غیبت صغری که با چهار نفر از سفرای خاص خود به ترتیب: عثمان بن سعید، محمد بن عثمان، حسین بن روح، علی بن محمد سیمری تماس داشت و سپس به علی بن محمد سیمری دستور داد که جانشینی برای خود تعیین نکند.
3 - غیبت کبری و انتظار آن حضرت و ملاقات بعضی با آن حضرت... که امام زمان علیه السلام در این زمان زمام امور را به «ولی فقیه» (مجتهد جامع شرایط) سپرده است.
4 - دوران درخشان ظهور قائم آل محمد صلی الله علیه و آله و حکومت جهانی حضرت صاحب الزمان علیه السلام.

مهدی موعود در آیات قرآنی


قسمتی از آیاتی که روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام تاویل به ظهور قائم آل محمد، امام زمان علیه السلام شده است.
1 - ولئن اخرنا عنهم العذاب الی امه معدوده.
از امیر المومنین علیه السلام روایت شده که در تاویل این آیه شریفه فرمود: امه معدوده، اصحاب قائم آل محمداست که سیصد و سیزده نفر می باشند. " 1 ".
و در تفسیر عیاشی از حضرت صادق علیه السلام روایت می کند که فرمود:
خداوند اصحاب قائم ما را در یک لحظه مانند ابرهای پراکنده فصل پاییز جمع می کند.
2 - و ذکرهم بایام الله، " 2 ".
امام محمدباقر علیه السلام فرمود: ایام الله، سه روز است، روز قیام قائم آل محمد صلی الله علیه و آله، روز رجعت، روز قیامت.
3 - و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون. " 3 ".
یعنی در زبور (حضرت داود پیغمبر علیه السلام) بعد از کتب آسمانی سابق نوشتیم که زمین را بندگان صالح ما به ارث می برند و اینان قائم آل محمد صلی الله علیه و آله و یاران آن حضرت می باشند.
4 - الذین ان مکناهم فی الارض اقامواالصلوه و اتواالزکوه و امروا

چند نمونه از وظایف شیعیان و عاشقان امام زمان


1 - شناخت و معرفت کامل از طریق صفات و خصایصی که مخصوص آن حضرت است، و مداومت داشتن بر خواندن این دعا:

«اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضلکت عن دینی».
2 - منتظر ظهور و فرج آن حضرت بودن، بگونه ای که این انتظار در انسان تحرک ایجاد کرده و در عمل ظاهر شود، تا آنجا که در انجام واجبات الهی و ترک محرمات کوتاهی نکند.
3 - تسلیم و انقیاد برای امر امام علیه السلام داشته باشد و عجله نکند، یعنی چون و چرا در امر ظهور آن جناب ننماید و آنچه از جانب آن حضرت می رسد صحیح و مطابق حکمت بداند.
4 - از مال خود به آن حضرت هدیه نماید، مثلا مالی را که می خواهد به امام علیه السلام هدیه دهد، به همین قصد در راهی که می داند رضای آن حضرت است مصرف نماید، مانند این که به صالحین از دوستان و شیعیان آن حضرت کمک نماید.
5 - صدقه دادن به قصد سلامتی آن حضرت.
6 - مداومت نمودن بر خواندن این دعا که در کتاب کمال الدین از حضرت صادق علیه السلام روایت شده:
«یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک.»
7 - در هر حال و زمانی آماده یاری نمودن آن حضرت باشد، و در فراقش ‍ مغموم بوده و ندبه و زاری نماید. (مداومت داشتن بر خواندن دعای ندبه در صبح های جمعه)
8 - در مشکلات و گرفتاریهای مهم به آن حضرت متوسل شود.
9 - فضایل و کمالات و صفات آن حضرت را ذکر نمودن و مردم را به سوی معرفت و شناخت آن جناب و خدمت به آن بزرگوار دعوت کردن.
10 - صبر کردن بر سختی ها و اذیت و سرزنش دشمنان دین در زمان غیبت.
11 - ثواب اعمال نیک و عبادات را به آن حضرت هدیه نمودن.
12 - دعاء کردن برای سلامتی آن بزرگوار و طلب پیروزی و یاری و ظهور آن جناب را، از خدای متعال نمودن.
13 - خواندن زیارت آن حضرت و دعای عهد که در این کتاب نقل شده است.
14 - بر دین و اعتقادات خود ثابت باشد و با نااهلان و منحرفین که او را نسبت به دینش سست کنند معاشرت نکند.
خداوندا، ما را از پیروان و سربازان امام زمان علیه السلام قرار بده و قلب مبارک آن حضرت را از ما راضی و خشنود بفرما.

دعای حضرت مهدی


اَللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفیقَ الطّاعَةِ وَبُعْدَ الْمَعْصِیَةِ وَصِدْقَ النِّیَّةِ وَعِرْفانَ الْحُرْمَةِ وَاَکْرِمْنا بِالْهُدی وَالاِْسْتِقامَةِ وَسَدِّدْ اَلْسِنَتَنا بِالصَّوابِ وَالْحِکْمَةِ وَامْلاَْ قُلُوبَنا بِالْعِلْمِ وَالْمَعْرِفَةِ وَطَهِّرْ بُطُونَنا مِنَ الْحَرامِ وَالشُّبْهَةِ وَاکْفُفْ اَیْدِیَنا عَنِ الظُّلْمِ وَالسَّرِقَةِ وَاغْضُضْ اَبْصارَنا عَنِ الْفُجُورِ وَالْخِیانَةِ وَاسْدُدْ اَسْماعَنا عَنِ اللَّغْوِ وَالْغیبَةِ وَتَفَضَّلْ عَلی عُلَماَّئِنا بِالزُّهْدِ وَالنَّصیحَةِ وَعَلَی الْمُتَعَلِّمینَ بِالْجُهْدِ وَالرَّغْبَةِ وَعَلَی الْمُسْتَمِعینَ بِالاِْتِّباعِ وَالْمَوْعِظَةِ وَعَلی مَرْضَی الْمُسْلِمینَ بِالشِّفاَّءِ وَالرّاحَةِ وَعَلی مَوْتاهُمْ بِالرَّاْفَةِ وَالرَّحْمَةِ وَعَلی مَشایِخِنا بِالْوَقارِ وَالسَّکینَةِ وَعَلَی الشَّبابِ بِالاِْنابَةِ وَالتَّوْبَةِ وَعَلَی النِّساَّءِ بِالْحَیاَّءِ وَالْعِفَّةِ وَعَلَی الاَْغْنِیاَّءِ بِالتَّواضُعِ وَالسَّعَةِ وَعَلَی الْفُقَراَّءِ بِالصَّبْرِ وَالْقَناعَةِ وَعَلَی الْغُزاةِ بِالنَّصْرِ وَالْغَلَبَةِ وَعَلَی الاُْسَراَّءِ بِالْخَلاصِ وَالرّاحَةِ وَعَلَی الاُْمَراَّءِ بِالْعَدْلِ وَالشَّفَقَةِ وَعَلَی الرَّعِیَّةِ بِالاِْنْصافِ وَحُسْنِ السّیرَةِ وَبارِکْ لِلْحُجّاجِ وَالزُّوّارِ فِی الزّادِ وَالنَّفَقَةِ وَاقْضِ ما اَوْجَبْتَ عَلَیْهِمْ مِنَ الْحَجِّ وَالْعُمْرَةِ بِفَضْلِکَ وَرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَالرّاحِمینَ
ترجمه دعای حضرت مهدی علیه السلام: بار خدایا روزی کن ما را توفیق و اطاعت و دوری از نافرمانی و نیت
پاک و حرمت گزاری و گرامی دار ما را به رهجویی و استقامت و بگردان زبان ما را به درستگویی و حکمت و پرکن دلهای ما را به دانش و معرفت و پاک دار شکمهای ما را از حرام و شبهه ناک و باز دار دست ما را از ستم و دزدی و بر هم نه چشمهای ما را از هرزگی و خیانت و ببند گوشهای ما را از سخن بیهوده و بدگویی و تفضل کن بر دانشمندان ما به پارسایی و خیرخواهی و بر دانش آموزان به کوشش و شوق و بر شنودگان به پیروی و پندگیری و بر بیماران مسلمانان به درمان و آسایش و بر مردگانشان به مهربانی و دلجویی و بر پیرمردان ما به وقار و سنگینی و بر جوانان به بازگشت و توبه و بر زنان به حیاء و پاکدامنی و بر توانگران به تواضع و بخشش کردن و بر فقیران به شکیبایی و قناعت و بر جنگجویان به یاری و پیروزی و بر اسیران به رهایی و آسودگی و بر امیران به عدالت و مهرورزی و بر رعیت به انصاف و خوش رفتاری و برکت ده به حاجیان و زواران در توشه و هزینه و به انجام رسان آنچه واجب کردی بر ایشان از حج و عمره به فضل و رحمتت ای ارحم الراحمین.

طول عمر امام زمان ( ع ) 


درازی عمر امام ( ع ) با در نظر گرفتن عمرهای درازی که قرآن بدانها گواهی می دهد ، و در کتابهای تاریخی نیز افراد معمر ( دارای عمر دراز ) زیاد بوده اند ، و در گذشته و حال نیز چنین کسانی بوده و هستند ، عمر زیاد حضرت مهدی  ( ع ) به هیچ دلیلی محال نیست ، بلکه از نظر عقلی و دید وسیع علمی و امکان واقع شدن بهیچ صورت بعید نیست . از اینها گذشته اگر از نظر قدرت الهی ، بدان نظر کنیم ، امری ناممکن نیست . در برابر قدرت خدا - که بر هر چیز تواناست - عمرهایی  مانند عمر حضرت نوح ( ع ) و عمر بیشتر از آن حضرت و یا کمتر از آن کاملا امکان دارد. برای خدای قدیر و حکیم ، کوچک و بزرگ ، کم و بسیار ، همه و همه مساوی است . بنابراین حکمت کامل و بالغ او ، تا هر موقع اقتضا کند بنده خود را در نهایت سلامت زنده نگاه می دارد . پس طبق حکمت الهی ، امام دوازدهم ، مهدی موعود ( ع ) باید از انظار غایب باشد و سالها زنده بماند و راز دار جهان و واسطه فیض برای جهانیان باشد تا هر وقت خدا اراده کند ظاهر گردد ، و عالم را پس از آنکه از ظلم و جور پر شده ، از قسط و عدل پر کند .

انتظار ظهور قائم ( ع )
بر خلاف آنان که پنداشته اند انتظار ظهور یعنی دست روی دست گذاشتن و از حرکتهای اصلاحی جامعه کنار رفتن و فقط " گلیم " خود را از آب بیرون بردن ، و به جریانات اسلام دینی و اجتماعی بی تفاوت ماندن ، هرگز چنین پنداری درست نیست ... بر عکس ، انتظار یعنی در طلب عدالت و آزادگی و آزادی فعالیت کردن و در نپذیرفتن ظلم و باطل و بردگی و ذلت و خواری ، مقاومت کردن و در برابر هر ناحقی و ستمی و ستمگری  ایستادن است . " مجاهدات خستگی ناپذیر و " فوران های خونین شیعه " در طول تاریخ ، گواه این است که در مکتب ، هیچ سازشی و سستی راه ندارد . شیعه در حوزه " انتظار " یعنی ، انتظار غلبه حق بر باطل ، و غلبه داد بر بیداد ، و غلبه علم بر جهل ، و غلبه تقوا بر گناه ، همواره آمادگی خود را برای مشارکت در نهضتهای پاک و مقدس تجدید می نماید ، و با یاد تاریخ سراسر خون و حماسه سربازان فداکار تشیع ، مشعل خونین مبارزات عظیم را بر سر دست حمل می کند " . اینکه به شیعه دستور داده اند که به عنوان " منتظر " همیشه سلاح خود را آماده داشته باشد ، و با یاد کردن نام " قائم آل محمد ( ص ) " قیام کند ناشی از همین آمادگی  است . ناشی  از همین قیام و اقدام است . پایان این بحث را از نوشته زنده یاد آیه الله طالقانی  ، عالم مبارز اسلامی بهره می بریم که می گوید : " ... توجه دادن مردم به آینده درخشان و دولت حق و نوید دادن به اجرای کامل عدالت اجتماعی ، و تاسیس حکومت اسلام و ظهور یک شخصیت خدا ساخته و بارز ، که مؤسس و سرپرست آن حکومت و دولت است ، از تعالیم مؤسسین ادیان است ، و در مکتب تشیع ، که مکتب حق اسلام و حافظ اصلی معنویات آن است ، جزء عقیده قرار داده شده ... و پیروان خود را به انتظار چنین روزی  ترغیب نموده ، و حتی انتظار ظهور را از عبادات دانسته اند ، تا مسلمانان حق پرست ، در اثر ظلم و تعدی  زمامداران خودپرست و تسلط دولتهای باطل ، و تحولات اجتماعی و حکومت ملل ماده پرست ، اعم از شرقی و غربی ، خود را نبازند و دل قوی دارند و جمعیت را آماده کنند . و همین عقیده است که هنوز مسلمانان را امیدوار و فعال نگاه داشته است ، این همه فشار و مصیبت از آغاز حکومت دودمان دنائت و رذالت اموی ، تا جنگهای صلیبی  و حمله مغول ، و اختناق و تعدیهای دولتهای استعماری  ، بر سر هر ملتی وارد می آمد ، خاکسترش هم به باد فنا رفته بود . لیکن دینی که پیشوایان حق آن دستور می دهند که چون اسم صریح " قائم " مؤسس دولت حقه اسلام برده می شود ، بپا بایستید و آمادگی  خود را برای انجام تمام دستورات اعلام کنید ، و خود را همیشه نیرومند و مقتدر نشان دهید ، هیچ وقت ، نخواهد مرد ... . "


ای دل شیدای ما، گرم تمنای تو ..... کی شود آخر عیان، طلعت زیبای تو
نیمه شعبان بود روز امید بشر ..... شادی امروز ماست نهضت فردای تو

.....

تو را گر طول غیبت کرده محزون ..... شدم از انتظارت من جگر خون
بود صبر تو از صبر الهی ..... چه سازم من به این قلب پر از خون

.....

تقصیر من است، اینکه کم می آیی ..... هر گاه شدم اسیر غم می آیی
این جمعه و جمعه های دیگر حرف است! ..... آدم بشوم، سه شنبه هم می آیی

.....

بخوان دعای فرج را، دعا اثر دارد ..... دعا کبوتر عشق است که بال و پر دارد
بخوان دعای فرج را، که یوسف زهرا ..... ز پشت پرده غیبت به ما نظر دارد

.....

یا مهدی! ای نقطه شروع شفق، ای مجری حق، میلاد تو قصیده بی انتهائیست که تنها خدا بیت آخرش را می داند

.....

آمدنت چون رستاخیز، عدل گستر است و چون سپیده صبح، نوید آغازی دوباره برای همه خوبی هاست

.....

جلوه گل عندلیبان را غزلخوان می کند ..... نام مهدی صد هزاران درد درمان میکند
مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار .... من گلی دارم که عالم را گلستان میکند

.....

هر روزی که می گذرد، یک روز به ظهور امام زمان نزدیک تر می شویم! اما به خود امام زمان چطور؟

.....

بــوی عـطــر یــار دارد جمـعه ها ..... وعــــده دیـــدار دارد جمــعه ها
جمــعـه هـا دل یاد دلبـر مـی کنـد ..... نغمه یابـن الـحسن سر مـی کنـد

.....

اگر مهدی زهرا باز گردد ..... جهان آئینه اعجاز گردد
سرم را پیش پایش می گذارم ..... که با خاک رهش دمساز گردد

.....

میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، برپا کننده عدل، منتقم خون حسین، حضرت ولیعصر(عج) بر عموم شیعیان جهان مبارک باد

.....

بر چهره ی پر ز نور مهدی صلوات ..... بر جان و دل صبور مهدی صلوات
تا امر فرج شود مهیا بفرست ..... بهر فرج و ظهور مهدی صلوات

.....

اى وارث ذوالفقار مولا برگرد ..... اى نور دو چشم آل طاها برگرد
ما شعله به شعله سوختیم از غم یاس ..... اى منتقم حضرت زهرا برگرد

.....

هر چند که خسته ایم از این حال، نیا ..... شرمنده اگر ندارد اشکال، نیا
ما خط تمام نامه هامان کوفیست ..... آقای گلم زبان من لال، نیا

.....

هر جـمعه ای کــه می گذرد از کـنـار مـن ..... افــزوده می شود بـه تب انتـــظار مـن
هر صبحدم که می دمد از مشرق آفتاب ..... دارم امـیــــد اینکــه بیــاید نـگـار مــن
عمــرم کــفاف دیـدن روی تــرا نـــداد ..... باشـد که بـعد من گذری بر مـزار من

.....

کاش مهدى به جهان چهره هویدا مى‏ کرد ..... گره از مشکل پیچیده ى ما، وا مى ‏کرد
کاش مى ‏آمد و با آمدنش از ره لطف ..... قبر مخفى شده ى فاطمه پیدا مى ‏کرد

.....

به خدا سوگند! دنیا را آذین می بندیم، اگر لحظه آمدنت را بدانیم

.....

ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد ..... بر پشت ستم کسی تبر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه ی نور ..... سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد ..... مهدی به میان شیعه بر می گردد

.....

ای منتظران گنج نهان می آید ..... آرامش جان عاشقان می آید
بر بام سحر طلایه داران ظهور ..... گفتند که صاحب الزمان می آید

.....

سئوالی ساده دارم از حضورت؛ من آیا زنده ام وقت ظهورت؟

.....

یازده پله زمین رفت به سمت ملکوت / یک قدم مانده، زمین شوق شکفتن دارد

.....

از دوری تو غمین و نالان هستیم ..... وز کرده ی خود کمی پشیمان هستیم
اصلیت ما را، تو اگر می پرسی ..... از کوفه ولی مقیم ایران هستیم

.....

میلاد حجت خدا، دوازدهمین ساغر الهی بر منتظران جمالش مبارک باد

.....

یااباصالح!
هیچ سنگی نشود، سنگ صبورت آقا / تکیه بر کعبه بزن کعبه تحمل دارد

.....

سحر از دامن نرجس، برآمد نوگلى زیبا ..... گلى کز بوى دلجویش، جهان پیر شد برنا
به صبح نیمه شعبان تجلّى کرد خورشیدی ..... که از نور جبینش شد، منوّر دیده زهرا

آقا بیا تا زندگی معنا بگیرد
شاید دعای مادرت زهرا بگیرد
آقا بیا تا با ظهور چشم هایت
این چشم های ما کمی تقوا بگیرد
 

 

 

 

اگرچه...
او یوسف دلربای زهراست/ با هیچ گهر خریدنی نیست
با دیده ی از گناه لبریز/ آن روی چو ماه دیدنی نیست
ولی...
تو مگو ما را بدان شه بار نیست/ با کریمان کارها دشوار نیست.
 

 

 

 

این دیده نیست قابل دیدار روی تو/ چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را
تو در میان جمعی و من در تفکّرم/ کاندر کجا روم و پیدا کنم تو را
 

 

 

 

بخوان دعای فرج را دعــــــــــا اثــــــر دارد دعا کبوتر عشق است و بال و پر دارد
بخوان دعای فرج را و عـافــیــت بـطـلـــب که روزگار بســـی فتنه زیر ســـر دارد
بخوان دعای فرج را کـه یـوسـف زهــــــرا ز پشت پرده ی غیبت به ما نظـر دارد
بخوان دعای فرج را به یاد خیمه ی سبز که آخرین گل سرخ از همه خبـــر دارد
 

 

 

بــوی عـطــر یــار دارد جمـعه ها
وعــــده دیـــدار دارد جمــعه ها
جمــعـه هـا دل یاد دلبـر مـی کنـد
نغمه یا ابـن الـحسن سـر مـی کنـد
 

 

 

غروب پنجشنبه بی قرارم / شبیه جمعه ها چشم انتظارم
فقط یك جمعه می آئی ولی من / تمام جمعه ها را دوست دارم ...
 

 

 

این عشق آتشین ز دلم پاک نمی شود
مجنون به غیر خانه ی لیلا نمی شود
بالای تخت یوسف کنعان نوشته اند
هر یوسفی که یوسف زهرا نمی شود
 

 

عاشقان عیدتان مبارک
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان هیئت بیت الرقیه (س) می باشد